Vybrat si tu správnou bundu, ať už jde o jarní, podzimní nebo zimní, může být někdy pořádný kumšt. Je důležité při tom vzít v úvahu množství faktorů, ve kterých se dá snadno ztratit. Právě proto jsme si pro tebe připravili následující článek, ve kterém ti vysvětlíme, co jednotlivé parametry uváděné v popiscích našich bund znamenají, a jak si na základě nich vybrat bundu takovou, která ti bude skvěle sloužit přesně na to, co potřebuješ.
URČENÍ
Při výběru bundy je nejdůležitější zodpovědět si dvě základní otázky: 1. Na co chceš bundu využívat? 2. Do jakého počasí bundu potřebuješ?
V případě, že v bundě plánuješ chodit zejména po městě, do práce / do školy a zpět, budeš se pravděpodobně ohlížet po bundě s jinými vlastnostmi než někdo, kdo hledá bundu na turistiku nebo bike. A rovněž budeš hledat jinou bundu na snowboarding nebo splitboarding. Pokud však ale sháníš funkční bundu, ve které můžeš vyrazit do práce i na hory, neznamená to ještě, že budeš po městě muset chodit ve "sportovní bundě". V naší nabídce totiž máme i bundy, které se řadí mezi streetwear, ale svými technickými vlastnostmi zvládnou i případný déšť, sníh a jiné nepřízně počasí. Jednoduše bundy stylem do města, ale stavěné na hory.
Pokud tedy již znáš odpověď na otázku, zda hledáš bundu do města, na lehké sportovní aktivity, nebo bundu, která bude nonstop vystavena vlhkosti a chladu, pojďme se spolu podívat na základní technické parametry, kterými bundy disponují. Ty totiž určují, jak se bunda bude chovat v různých podmínkách a to ti usnadní její výběr.
VODĚODOLNOST, VODOODPUDIVOST, NEPROMOKAVOST
Základní a asi nejdůležitější parametr uváděný u každé bundy je její odolnost vůči vodě. Voděodolnost, vodoodpudivost, nepromokavost. Co tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? A kterou z těchto vlastností by měla právě ta tvá bunda mít? Ano, tyto výrazy znějí velmi podobně a v jejich významu se dá snadno ztratit, ale jejich vlastnosti jsou různé, tak se na to pojďme spolu podívat.
Voděodolnost
Voděodolnost nabízí nejnižší ochranu proti vodě. Princip spočívá v tom, že materiál bundy je vyroben z těsně tkané textilie, která poskytuje určitý stupeň voděodolnosti, čímž působí jako fyzická bariéra mezi nositelem bundy a lehkým deštěm. Vodě tedy nějaký čas trvá, než prosákne přes materiál. Pokud déšť není příliš silný a bunda mu není vystavena příliš dlouho, voděodolná bunda bude fungovat jako základní ochrana. Výhodou takových bund je o trochu vyšší prodyšnost než u nepromokavých bund.
Voděodolné bundy jsou vhodné do města, na kratší túry a do nedeštivého nebo málo deštivého počasí.
Vodoodpudivost (DWR úprava)
Vodoodpudivé bundy samy o sobě neexistují. Optimální vodoodpudivosti bundy však můžeme dosáhnout její povrchovou (vodoodpudivou) úpravou, která je označována jako DWR úprava (z angličtiny Durable Water Repellent = odolný proti vodě). DWR úprava funguje tak, že jejím nanesením na voděodolný materiál vznikne film, který způsobuje, že se kapky vody nevsáknou přímo do tkaniny, ale narazí na bariéru a stečou po ní. Tento film se po nějaké době nošení a praní produktu ošoupe a voda se začne vsakovat do tkaniny. V žádném případě to ale neznamená, že by látka ztratila svou voděodolnost, tu má na starosti membrána na rubu tkaniny a přes tu voda neprojde. DWR film se dá jednoduše obnovit jakoukoli vhodnou impregnací ve spreji. Tato úprava nezaručuje naprostou nepromokavost, výrazně však prodlouží dobu, za kterou začne voda prosakovat skrz tkaninu. Pro optimální výsledek doporučujeme impregnaci obnovovat na pravidelné bázi.
Voděodolné bundy s vodoodpudivou DWR úpravou jsou vhodné na středně dlouhý pobyt na horách a do mírně deštivého počasí. Měly by tě před deštěm ochránit na několik hodin.
Nepromokavost
Nepromokavá bunda je nejvyšším levelem ochrany proti dešti a sněhu. Materiál bundy zůstává nepropustný navzdory tlaku vody, který je na něj vyvinut. To, jak velký tlak vody může být vyvinut na materiál dříve, než skrze něj začne prosakovat voda, se udává vodním sloupcem. Ten je uveden v milimetrech a v praxi to znamená, že pokud bychom na jedno konkrétní místo bundy s vodním sloupcem 15.000 mm položili 15 metrový válec s vodou, až tehdy by voda začala prosakovat. K nepromokavosti bundy napomáhají i další technické vychytávky, jakými jsou například podlepené švy či vodoodpudivé zipy. I přesto, že u nepromokavých bund je materiál sám o sobě voděnepropustný, i tyto bundy mají DWR úpravu, která zabraňuje vlhkosti nasáknout do vnějšího povrchu látky a tím se zvyšuje prodyšnost materiálu. Aby se vlhkost dostávala zevnitř bundy směrem ven a ne opačně, svrchní vrstva tkaniny nesmí být nasáklá vodou, o což se stará právě DWR povrchová úprava. Více o prodyšnosti si povíme níže.
Nepromokavé bundy jsou vhodné na celodenní pobyt na horách, snowboarding a jiné zimní sporty a do deštivého počasí.
PRODYŠNOST
Možná si řekneš, že nepromokavá je například i pláštěnka, tak proč investovat do kvalitní nepromokavé bundy? Důvodem je již zmíněná prodyšnost. Prodyšnost = odvádění vlhkosti, která vznikne pocením se, zevnitř bundy směrem ven. Udává se v gm nebo g/m2, což je míněno v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. V praxi to znamená, že pokud má bunda prodyšnost 15.000 gm, materiál je schopen za 24 hodin propustit 15.000 gramů/m2 vodních par. Jak jsme již zmínili, nepromokavý materiál tě udrží v suchu před vlhkostí zvenčí, ale neudrží tě v suchu před tělesnou vlhkostí, způsobenou teplem těla uvnitř bundy. Aby bylo dosaženo optimální nepromokavosti a prodyšnosti, bunda musí být vyrobena z nepromokavého materiálu a mít DWR povrchovou úpravu.
Nepromokavé bundy s vysokou prodyšností jsou vhodné při zvýšené fyzické aktivitě, při snowboardingu a jiných zimních sportech.
ZATEPLENÍ
Pokud přemýšlíš nad tím, zda má mít tvá bunda zateplení, respektive jak moc má být zateplená, nebo zda vůbec má být zateplená, musíš se zamyslet nad tím, na co chceš bundu využívat. V případě, že ji plánuješ nosit jen do práce/do školy, tedy při minimální fyzické aktivitě, sáhni spíše po jedné z našich bund se zateplením. Pokud hledáš bundu na různé sportovní aktivity včetně snowboardingu a dalších zimních sportů, obecně je lepší zvolit bundu s minimálním nebo žádným zateplením. Tepelný komfort se v takovém případě jednoduššeji reguluje takzvaným vrstvením (cibulovým systémem). Při fyzické aktivitě se zahřeješ, a pokud ti bude příliš teplo, prostě jen shodíš jednu ze spodních vrstev. Nepromokavá bunda bez zateplení tě však stále bude chránit před vlhkostí a deštěm nebo sněhem. Jako vhodnou střední vrstvu doporučujeme například naše lehké technické bundy Asher a Ester.
U našich produktů používáme zateplení: PET, které je vyrobeno z PET granulátu a je tvořeno z tenkých stlačitelných vláken. Prostor mezi těmito mikrovlákny je vyplněn vzduchem, který poskytuje teplo a efektivně jej udržuje i za vlhka. Zateplení rychle schne, je velmi trvanlivé, měkké, prodyšné a má skvělou regenerační schopnost po stlačení. Dále používáme zateplení PrimaLoft, PrimaLoft Bio™ a Clo® Eco Vivo, o kterých se dozvíš více v článcích na našem blogu.
Bundy se zateplením jsou vhodné do města a pro minimální fyzickou aktivitu.
Bundy s minimálním zateplením nebo bez zateplení jsou vhodné pro sport a při zvýšené fyzické aktivitě.
DESIGN
Když jsme se prolouskali základními technickými parametry, které je třeba vzít v úvahu při výběru bundy, dostáváme se k designu, který má stále množství lidí na prvním místě. V naší nabídce najdeš bundy s různými střihy a v zajímavých barevných provedeních. Z bund ve stylu parky, tzn. s prodlouženým střihem, jsou to například oblíbené dámské modely Pola II a Clarise. Rádi bychom upozornili na stylový střih anorak, který najdeš v dámské sekci pod názvem Derin II a Mija. V pánské zase pod názvem Norman nebo Spencer. Regular střih je obecně oblíbený zejména mezi ridery a najdeš ho například u pánské bundy Halen II nebo Crown. Mezi barevnými provedeními za nás letos vedou jednoznačně barvy blue mirage, radiant yellow, dalmatians nebo polygons.
Teď už jen zbývá proklikat se naším webem, najít si tu svou ideální bundu a začít si v ní vytvářet nezapomenutelné zážitky!
DÁMSKÉ ZIMNÍ BUNDY
PÁNSKÉ ZIMNÍ BUNDY