Franky je náš externí zaměstnanec v Asii, vášnivý milovník plzeňského piva a taktéž náš mnohaletý přítel. Má na starosti výrobu a vývoj v Asii. Pokud tě někdy zajímalo, jak to vypadá v továrnách, kde byly tvá snowboardová bunda a kalhoty vyrobeny, tak si přečti následující rozhovor!
Ahoj Franky, s Horsefeathers spolupracuješ už nějaký ten pátek. Mohl by ses nám nejdříve představit a prozradit, jak ses vlastně dostal do kontaktu s HF a jak jste se dohodli na spolupráci?
Jsem Franky Tsen, produktový manažer společnosti TreasureMaster Enterprise z Taipei na Taiwanu. Jsme výrobce oděvů, který zákazníkům nabízí komplexní služby v oblasti vývoje, dodávky a výroby produktů na jednom místě. S rukama z HF jsem se střetl v úplných začátcích mé kariéry v textilním průmyslu. Seznámili jsme se díky společnému projektu, ve kterém jsem částečně vypomáhal svému kolegovi. Hodně jsem se chtěl do tohoto projektu zapojit, protože jsem měl velký zájem o vývoj outerwear věcí na snowboard/lyže. S HF jsme ve spojení od prvního dne až doposud.
Co konkrétně máš na starosti v této spolupráci?
Provoz výroby, získávání materiálu a vývoj v Asii.
Pamatuješ si ještě na své první setkání s Pepem (hlavní designer HF) a Pavlem (spoluzakladatel HF)? Jak to probíhalo?
Kluci ve mně po prvním setkání zanechali hluboký dojem, který byl velmi pozitivní. Vysvětlili mi historii HF, vizi jejich i celé značky. Byli nesmírně pokorní a zapálení pro svou práci. Kromě sdílení nápadů a zkušeností jsme navíc zjistili, že jsme všichni velkými milovníky piva. A to byl jeden z nejhlavnějších důvodů, které nás přivedly k blízkému vztahu.
Byl jsi někdy v Plzni v Čechách?
Jasně! Mnohokrát.
Jak se ti tam líbilo? A co říkáš na plzeňské pivo?
Musím se přiznat, že Plzeň je moje nejoblíbenější pivo. Má perfektní aroma a příchuť. Nemohl jsem si přestat říkat o další a další, haha.
Přejděme nyní k výrobě a továrnám. Kde se vyrábí HF outerwear?
Momentálně ve Vietnamu a Kambodži.
Můžeš nám o těchto továrnách povědět víc?
Vyrábíme jen v moderních továrnách, které jsou plně vybavené a stavěné tak, aby poskytovaly přátelské a bezpečné pracovní prostředí.
A jak to tam vypadá? Když mluvíme o výrobě v Asii, tady v Evropě si tamní továrny někteří lidé stále mohou představovat jako místa se špatnými pracovními podmínkami a velmi nízkým platem.
Vždy lidem říkám, aby si nekupovali oblečení, které je nepřiměřeně levné. Za prvé jim nevydrží a za druhé je to škodlivé pro náš ekologický systém. Pokud se bavím o bundě, kterou si lidé koupí za 10 Eur, tak je třeba počítat s možností, že pracovníci na spodku výrobního řetězce za to nedostávají ani 10 centů. Pokud spotřebitel tvrdě tlačí na nákup levného oblečení, pracovníci na konci tohoto řetězce musí hladovět. A to je věc k zamyšlení.
Naše továrny se zaměřují na zlepšování pracovních podmínek v zájmu spravedlnosti, bezpečnosti a respektu. Máme přísnou politiku na zabezpečení a rozvoj dodavatelského řetězce, který reaguje a respektuje pracovníky, kteří vyrábějí naše výrobky.
Mají tyto továrny i nějakou certifikaci?
Ano, mají certifikaci bluesign® a WRAP.
Jaké jsou podmínky, které je potřeba plnit pro získání těchto certifikátů?
Jsou to obvykle tyto: žádná dětská práce, žádná nucená práce, zdraví a bezpečnost, svoboda sdružování a kolektivní vyjednávání, žádná diskriminace, disciplinární postupy, pracovní doba, plat, systémy řízení
Jak často navštěvuješ továrny, aby ses ujistil, že proces výroby jde tak, jak má?
Obvykle jednou za měsíc v době hlavní sezóny.
Máš na starosti také kontrolu dobrých pracovních podmínek a bezpečnosti zaměstnanců v továrně? Jak to vypadá v této sféře?
Nejsem v takové pozici, abych osobně tyto podmínky kontroloval. Ujišťuji se však, že celý náš dodavatelský řetězec je odhodlaný plnit sociální požadavky a je certifikovaný agentem třetí strany. Nespolupracuji s kretény, takže se nemusím bát.
Takže říkáš, že zákazníci HF, kterým záleží na tom, kdo a jak vyrábí jejich oblečení, můžou pokojně spát, ano?
Ano, jak jsem už výše zmínil.
Díky za tvůj čas, Franky a přeji ti všechno dobré.